( Ak chcete nájsť východisko, prečítajte si prosím celý tento článok ako aj jeho záver)

Hazardné hry a závislosť

Závislosť na hazardných hrách je dnes považovaná za pomerne často sa vyskytujúci syndróm ľudskej psychiky, ktorý ak už prepukne, tak bez odbornej pomoci je prakticky neriešiteľný. Existuje celý rad možností pomoci, pre tých ľudí, ktorí už prepadli tejto závislosti.

Odhaduje sa, že na Slovensku je momentálne 100 až 300 tisíc ľudí, ktorí sú viac či menej závislí na hazardných hrách.

Jedným z mnohých účinných spôsobov, ako sa raz a navždy zbaviť tejto závislosti je aj  biosugestívna metóda transformácie mysle, ktorá si kladie za cieľ nenásilným spôsobom riešiť všetky sprievodné javy mysle, ktoré sú za uvedený stav zodpovedné a ktoré sa tak stali a naďalej stávajú spúšťačom tej ktorej závislosti.

Teda najskôr sa skúmajú a identifikujú dôvody, ktoré túto závislosť vyvolali. Mohli to byť napríklad nervozita, stres, nedostatok sebavedomia, hráčska vášeň, nedostatok financií, alebo iné, na prvý pohľad neriešiteľné stavy mysle. Keď nájdeme dôvod, potom je už veľmi jednoduché správnymi sugestívnymi formuláciami, vyvinúť požadované úsilie k prepísaniu dlhodobo zaužívaných vzorcov správania sa hráča  tak, aby sa jeho hráčska závislosť najskôr  rozumove minimalizovala a následne aj úplne potlačila, čím potom vlastným pričinením, postupne hráčska závislosť úplne zaniká.

Čo sú to vlastne hazardné hry?

V dnešnej dobe pokiaľ niekto vysloví slovo „hazard“ tak sa jedná spravidla vždy o hru, súťaž a v poslednej dobe najrozšírenejším hazardom sú výherné hracie automaty a tipovanie, resp. stávkovanie v stávkových kanceláriách. Pri týchto hrách sa do hry vkladajú vždy peniaze, ako základný vklad od ktorého sa pri uhádnutí výsledku, následne stanoveným kurzom vypočítava možná výhra.

Vznik závislosti

Pri hraní hazardných hier sa v každom človeku bijú vždy dve myšlienky. Jedna myšlienka túži vyhrať a druhá má obavu zo straty.  Teda ak vyhráte, môžete získať peniaze, ak prehráte, tak o peniaze prichádzate. Čím viacej budete riskovať, tým viacej môžete prehrať, alebo naopak získať. Nebezpečné sú však obidva prípady!!! Myseľ človeka sa totiž správa takto:  Ak prehráte , chcete svoje peniaze získať naspäť, ak ale vyhráte, väčšinou chcete vyhrať ešte viacej, čím sa dostávate do kruhu z ktorého niet úniku. A však nie je to pravda! Dá sa uniknúť !  Len musíte chcieť a vedieť ako na to!  Tak si to poďme rozobrať na drobné.

Hazardné hry majú mnoho rôznych foriem. Ak ste aktívnym hráčom, tak ich určite poznáte ale pre neznalých veci popíšem aspoň niektoré:

Stávkovanie: Je to finančný vklad na určitý druh športovej, alebo inej udalosti, kde je možnosť predvídať rôzne výsledky. Stávkujúci vsadí určitú sumu na ním predpokladaný výsledok a potom buď vyhrá vopred presne stanovený násobok svojho vkladu, alebo príde o svoj vklad v prípade nesprávneho odhadu.

Kasíno : Ide z pravidla o budovu, alebo miestnosť so zvláštnym povolením na prevádzkovanie hazardných hier. Jedná sa hlavne o kartové hry a výherné hracie automaty. Princíp hier je podobný, ako je to pri tipovacích súťažiach. Každá hra má svoje vlastné pravidlá a podľa odhadovanej pravdepodobnosti výhry, hráč vkladá do hry svoje peniaze, ktorých hodnotu buď znásobí, alebo o vložené peniaze prichádza.

Lotto a lotériové hry: sú hazardnými hrami založenými na náhodne vyžrebovaných číslach, kde za vopred presne stanovených podmienok, hráč môže pri uhádnutí vyžrebovaných čísiel buď znásobiť svoj vklad, alebo oň prísť

Herne a výherné automaty : Výherné hracie automaty možno nájsť v krčmách, reštauráciách, malých herniach a kasínach. Sú to z pravidla menšie či väčšie skrinky s množstvom svetiel a tlačítiek. Skrinka počas hry vydáva rôzne vysoko a nízko frekvenčné zvuky. Každá hra má svoj vlastný softvér, ktorý je naprogramovaný tak, aby vzbudzoval v hráčovi možnosť vysokej výhry. Systém hry je potom v princípe rovnaký, ako pri ostatných hazardných hrách. Hráč vkladá do hry svoje finančné prostriedky a podľa pravidiel tej ktorej hry, buď znásobí svoj vklad, alebo oň prichádza.

Online stávkovanie:  je hazardné stávkovanie, ktoré zaznamenalo v posledných rokoch vďaka internetu ohromný nárast. Ľahká dostupnosť hazardných hier na internete dáva hráčom šancu zúčastňovať sa všetkých hore uvádzaných hazardných hier z tepla svojho domova bez toho, aby hráč musel fyzicky navštíviť kasíno, herňu či stávkovú kanceláriu.

Prečo je človek ochotný riskovať ?

Je zrejmé, že hazard a riskovanie úzko súvisí s  myšlienkovými pochodmi ľudí, ktoré sa  v priebehu stáročí usadili hlboko v ich podvedomiach. Ako riskovanie a tak aj chamtivosť sú vo väčšej, či menšej miere súčasťou ľudskej prirodzenosti. Väčšina hráčov si je vo všeobecnosti vedomá toho, že majitelia stávkových inštitúcií majú dobre prepočítané možnosti svojich strát a že sú to práve oni, ktorí vždy vyhrávajú. No napriek tomu, niektorí ľudia ( hráči ) cítia potrebu podstúpiť riziko svojej prehry vo vidine vysokej výhry.  Mnohokrát ani netušia, že ich myseľ je zo strany stávkovej spoločnosti stimulovaná rôznymi zhlukmi poloprávd v jednotlivých štatistikách a recenziách a v prípade automatov sú to rôzne zvuky, svetelné a aj iné sofistikované efekty, ktoré stimulujú myseľ a v psychike hráča vyvolávajú adrenalínové stavy, ako sú rýchlejšie búšenie srdca, zatajenie dychu, zvieranie žalúdka, spôsobujú striedavo radostné a stresové stavy, čo spôsobuje, že človek sa dostáva vlastne do (pre neho) veľmi nebezpečného tranzového stavu, kde hráč prestáva racionálne uvažovať a začína jednať už len bezmyšlienkovite, impulzívne a emotívne, čo môže viesť až k pudovým reakciám a  k silnej a nekontrolovateľnej závislosti na hazardných hrách.

Ste závislí na hazardných hrách?

Tu je veľký rozdiel medzi osobou, ktorá si príležitostne, povedzme niekoľko krát do roka  kúpi výherný tiket, skúsi nejakú stávkovú hru, alebo vyskúša šťastie na niektorom výhernom automate. A osobou, ktorá nemôže ani jeden deň vydržať, bez nejakého druhu hazardu. Zamyslime sa teraz, kde je tá pomyslená hranica medzi hobby a závislosťou a ako zistíte, že ste ju už prekročili?

Príznaky závislosti na hazardných hrách:

Štartérom závislosti je takmer vždy vysoká, alebo častá výhra, alebo v sumári častá a tým vysoká prehra. Jedno ženie hráča k ešte väčším výhram a druhé k navráteniu aspoň vloženého vkladu. Ak si príležitostný hráč v tomto okamžiku neuvedomí, že to bola len hra a buď prehral, čo musí oželieť, alebo vyhral, kde si uvedomí, že len mal šťastie a neodíde v tomto okamžiku od hry, je vysoká pravdepodobnosť, že u neho už v tomto okamžiku prepukla závislosť.

Hranica prepadnutia z príležitostného „hobby“ hráča a hráča závislého na hazardných hrách je veľmi tenká a nepozná ani spoločenskú, ale ani vekovú hranicu. A najhoršie na tom je to, že náhodný hráč si túto zmenu najskôr ani neuvedomuje a neskôr si ju zase nepriznáva. Existuje však celá rada príznakov na ktoré je potrebné pri takýchto hráčoch dávať pozor skôr, kým nie je neskoro. Patria medzi ne:

  • zistenie, že je ťažké odísť od hazardnej hry
  • trávenie pri hazardnej hre čo raz viacej času
  • míňanie príliš veľa peňazí – často viac, než je obvyklé
  • stála nervozita, hádavý postoj a pohŕdanie peniazmi
  • vyhýbanie sa kolektívu, uzavretie sa do seba, samotárstvo
  • strata záujmu o spoločenský život a iné koníčky
  • ignorácia iných tém, vždy hovorí, alebo premýšľa o danej hazardnej hre
  • klamstvo, alebo utajovanie svojej hráčskej vášne pred príbuznými
  • myšlienky na daný hazard vidina, ako sa dostať z finančných ťažkostí
  • požičiavanie peňazí, predaj osobných a iných vecí, výber peňazí z účtu
  • úvahy získania peňazí z trestnej činnosti
  • zanedbávanie vzťahov, alebo povinností a myšlienkami vyhodnocuje hazardnú hru
  • úzkostné pocity, nastupujúca depresia, nešťastný a zamyslený pohľad
  • samovražedné sklony

Aký je život s závislosťou na hazardných hrách ?

Každý závislý hazardný hráč má nutkavé a nekontrolovateľné správanie. Život so závislosťou na hazardných hrách môže mať vážne negatívne dôsledky na všetky aspekty jeho života. Je to podobné ako u narkomana. Hazardné hry a závislosť na nich spôsobujú izoláciu od okolia a trpiaci majú tendenciu stať sa čím ďalej, tým viac tajnostkárskí a nepociťujú potrebu sa o svojom probléme s kýmkoľvek rozprávať. Nepriznávajú si ho a tak sa ich problém dostáva mimo akúkoľvek kontrolu.

Partnerský život

Sledovanie, ako váš partner bojuje, resp. nebojuje  so závislosťou, môže byť veľmi stresujúce. Často je počiatočnou reakciou na zistenie, že váš partner má hráčsku závislosť váš hnev a podráždenosť. Môže sa stať že zistíte, že vám chýba na účte veľa peňazí, alebo náhle zistíte, že váš byt je založený, alebo nie je zaplatené nájomné. V takýchto stresových finančných situáciách, je často ťažké cítiť k partnerovi nejaké sympatie. Aj keď je to ťažké, ale je dôležité, aby partneri vyhľadali odbornú pomoc.

Zoznamovanie

Mnoho slobodných závislých hráčov má problém udržiavať svoj milostný život. Je to preto, že pre nich, je závislosť na hru tá najdôležitejšia vec v živote a má prednosť pred všetkým ostatným. To môže viesť k intenzívnej osamelosti a izolácii, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť frustrácie, zlej nálady v kombinácii s vážnymi psychickými stavmi, ako aj k podráždenosti agresivite a  depresii. Samotní závislí hráči sa stávajú apatickými ku svojmu okoliu a majú pocit, že nemajú už čo stratiť a majú tendenciu uchýliť sa k drogám, čo len zvýši ich nezáujem k bežnému životu a mnohonásobne posilní závislosť na danej hazardnej hre. V týchto najkrajnejších situáciách sa roztáča špirála závislostí, ktorá sa už len veľmi ťažko dá zastaviť.

Priatelia a rodina

Závislosť na hazardných hrách má dominový efekt na život rodiny a priateľov. Rúcajú sa všetky vzťahy. Je to podobné, ako aj pri drogovej závislosti. Hráči sa v takomto prípade preklopili už na patologicky závislých hráčov, ktorí neváhajú okrádať svojich blízkych, rozpredávať všetko čo im príde do ruky len preto, aby sa dostali k nejakým peniazom. Je to preto, že sú pod dlhodobo silným vnútorným tlakom, kde sa všemožne snažia zvrátiť pre nich nepriaznivú situáciu a neústupčivo veria, že budú schopní všetky prehraté peniaze vyhrať späť.

Čo sa s nimi stane potom, čo všetky peniaze prehrajú? Hazardný hráči majú tendenciu, alebo víziu žiť v prosperite a preto sa budú vždy spoliehať na ďalšie a ďalšie výhry. Neúnavne budú odmietať všetky myšlienky a názory o tom, ako ubližujú svojmu okoliu, reálne nevnímajú čo sa stane s ich rodinou, partnerom, deťmi a vytrvajú vo svojej vášnivej závislosti až do vtedy, kým neprídu o všetky dostupné peniaze o všetok majetok a nakoniec aj o celú svoju rodinu.

Je možné vyliečiť závislosť na hazardné hry ?

Ten závislý hráč, ktorý sa začítal do tohoto článku s vlastného rozhodnutia a dočítal sa až sem, má v tejto chvíli už 50% cesty k náprave za sebou. Keby existoval liek proti závislosti v podobe akejsi pilulky, bolo by to fajn. Závislosť by tak už dávno neexistovala a asi by neexistoval ani tento článok. Nikto nemá odpoveď a ani liek na uzdravenie sa z akejkoľvek závislosti.

Ja však tvrdím, že dokážem pomôcť každému jednému hráčovi a odbremením ho od jeho hráčskej vášne, pokiaľ o moju pomoc on sám prejaví záujem. Každá závislosť sa narodila v mysli daného jedinca, tam sa rozmnožila a zasiahla celé jeho podvedomie, kde sa udomácnila. Páči sa jej tam a nechce sa jej odísť a ani sa nechce zmeniť. Preto je práve toto tým miestom, kde je nutné začať s nápravou. Ak sa nám totiž podarí nastaviť myseľ, resp. vrátiť myslenie do doby pred tým, ako nevedome prijala svoje vlastné nesprávne, až zničujúce sugescie na vznik závislosti, tak máme veľkú šancu, že sme objavili liek, resp. spôsob, ako je možné sa zbaviť akejkoľvek závislosti na čomkoľvek a v akomkoľvek smere.

Chce to však jednu zásadnú vec! „HRÁČ“ si musí priznať, teda musí si byť vedomí toho, že je vo veľkom prúsere, ktorý zničí jeho aj celú jeho rodinu a on sám z vlastnej iniciatívy sa musí chcieť tejto svojej „závislosti“ zbaviť. Ten „HRÁČ“, ktorý si toto už nedokáže priznať,  tomu niet pomoci.

Autosugescia pre zbavenie závislosti na hazardných hrách

Autosugescia je populárny a efektívny spôsob liečenia hráčskej závislosti. Autosugesciou je možné navodiť stav hlbokej relaxácie, ktorá uľahčuje prístup k nevedomej časti mysle človeka a pomáha tak v hlbokých vrstvách klientovho podvedomia, potlačiť, alebo aj úplne vymazať jeho negatívne návyky. Tieto potom nahradiť novými, životu prospešnými sugesciami. V hlbokých vrstvách podvedomia klienta, sa pomocou autosugescie môžu nájsť rôzne cesty určitých vzorcov správania a pomocou sily sugescie, môžu tak pomôcť klientovi, aby sa vymanil z týchto nesprávnych vzorcov. Zmenou  myšlienkových procesov je možné buď úplne potlačiť, alebo rôznymi pomocnými technikami aspoň presmerovať emócie hráča. Môže ho naučiť posilniť jeho pevnú vôľu a úspešne tak prekonať aj svoju hráčsku závislosť.

Autosugestívna nahrávka je len podporným produktom. Citlivým ľuďom môže pomôcť sama o sebe tým, že ju budete počas určitého obdobia  pravidelne počúvať (minimálne 1x denne)

Pre maximálny účinok autosugestívnej nahrávky, ako aj úplného zbavenia sa tejto závislosti doporučujem osobnú konzultáciu.

Záver

Pokiaľ ste sa ešte nerozhodli, prípadne máte akékoľvek iné dôvody prečo nedôverujete tejto metóde, môžete sa pokúsiť zmeniť svoju závislosť iným spôsobom. Hlavne to urobte čím skôr, aby nebolo neskoro. A verte mi, že nikdy nie je neskoro!

Kontaktovať ma môžete aj na info@sugescia.sk